Barwy pogranicza

To tytuł filmu, który udało się nagrać młodzieży uczestniczącej w polsko – ukraińskim projekcie wymiany młodzieży „Kamera.. – Akcja!” odbywającym się w Zamościu. Wzięli w nim udział uczniowie z dwóch ukraińskich szkół z miasta Równe oraz z radomszczańskiego Elektryka i I Liceum Ogólnokształcącego. W sumie 40-osobowa grupa wraz z opiekunami.

W tegorocznej edycji projektu młodzież zmierzyła się z trudną sztuką nagrywania materiału filmowego. W związku z tym uczniowie uczestniczyli w warsztatach filmowych, tworzenia scenariuszy, a następnie montażu. Młodzież miała pole do popisu, ponieważ tereny Roztocza, Lubelszczyzny są bardzo atrakcyjne. - To młodzież polska i ukraińska podjęła decyzję, by spotkać się w połowie drogi z Równego i z Radomska. Najlepiej w Zamościu – tłumaczy Agnieszka Nowicka, koordynator projektu. – To miejsce niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym, więc myślę, że pozwoli to młodym filmowcom ukazać w swoich kadrach dialog ludzi żyjących na pograniczu kulturowym – dodaje.

Głównym celem projektu jest wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez stworzenie atmosfery otwartości, wzajemnej tolerancji sprzyjającej integracji, wzajemnemu poznaniu i współpracy. - Bez wątpienia to trudne zadanie – mówi Michał Wiśniewski z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku zapytany o nagrywanie filmu. - Liczy się przede wszystkim dobry obraz, by w przejrzysty sposób przekazać emocje, którymi chcemy dzielić się z odbiorcą. Na film trzeba mieć pomysł. W naszym filmie poświęconym okolicom Zamościa chcieliśmy połączyć energiczny sposób narracji Wojciecha Cejrowskiego z merytorycznym charakterem filmów dokumentalnych np. Wołoszańskiego. To naprawdę trudna sztuka – podkreśla.

Młodzież polsko – ukraińska podczas tygodniowego pobytu w Lubelskiem zwiedziła m.in. Zamość, Lublin, Państwowe Muzeum na Majdanku, Krasnobród, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn. Poznała tradycyjne metody tłoczenia oleju w Ruszowie, piekła podpłomyki w zagrodzie Guciów. A wszystko w klimacie wzajemnej współpracy i integracji. – Ten projekt dał nam możliwość poznania nowych ludzi. Jest on niezwykle ważny dla rozwoju współpracy międzynarodowej i służy zacieśnianiu więzi między narodem polskim i ukraińskim – komentuje Anastazja Leszczuk, z ukraińskiego liceum w Równym. – Mimo dużych barier językowych poznaliśmy lepiej naszych ukraińskich rówieśników. Dowiedzieliśmy się jakiej muzyki słuchają, jak wygląda ich szkolne życie – dodaje Maria Janus z radomszczańskiego liceum.

Zadowolenia z projektu nie kryją ukraińscy opiekunowie. - Młodzi Ukraińcy teraz szczególnie potrzebują takich projektów, bo dają wsparcie i poczucie pewności, budzą nadzieję, że poprzez dialog i integrację uda się rozwiązać wszelkie spory międzynarodowe – podkreśla Ivanna Dashkel, lider ukraińskiej grupy.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i dotacji MEiN, zaś wniosek aplikacyjny do projektu złożyła Fundacja „Otwarta Szkoła” działająca przy ZSE-E.

DSC 0017 IMG 0328 IMG 0336

IMG 0421 IMG 0501 IMG 0539

IMG 0574 IMG 0586 IMG 0636

IMG 0690 IMG 0710 IMG 0730

IMG 20211001 112749 IMG 20211001 101742 IMG 1319

Wyjazd do Zamościa coraz bliżej.

Za nami zajęcia przygotowujące do naszego projektu.

Zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa.

Opracowaliśmy warsztaty terenowe.

Poznaliśmy środowisko przyrodnicze i kulturowe Ukrainy.

Opracowaliśmy słowniczek polsko – ukraiński.

Poszerzyliśmy swoje umiejętności z zakresu użytkowych programów komputerowych oraz programów do nagrywania filmów.

Nagraliśmy reportaż „Radomsko – moje miasto”.    Czytaj więcej