„Kamera….Akcja!”

Ruszyły przygotowania do polsko – ukraińskiego projektu wymiany młodzieży realizowanego przez Zespół Szkół Elektryczno –Elektronicznych i I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku. Rozpoczęły je warsztaty filmowe przeprowadzone w siedzibie portalu Radomsko24.pl.

To kolejna już edycja projektu, w ramach którego dojdzie do spotkania młodzieży z Radomska i ukraińskiego partnerskiego miasta Równe w Zamościu w dniach od 26 września do 3 października. Podczas ostatniej edycji powstała polsko – ukraińska gazeta, tym razem młodzież spróbuje swoich sił w nagrywaniu filmów. Tegoroczny projekt jest czterostronny. Uczestniczą w nim 9-osobowe grupy z każdej z czterech szkół, dwóch radomszczańskich i dwóch z Równego. Młodzież podczas zajęć przygotowawczych ma nagrać krótki film o swoim mieście, by go zaprezentować ukraińskim rówieśnikom. Dlatego uczniowie Elektryka i I LO gościli w redakcji portalu informacyjnego radomsko24.pl i tam zgłębiali tajniki sztuki filmowej. Poznawali rodzaje ujęć, sposoby kadrowania i metody montażu. – Spotkanie w redakcji radomsko24.pl dało nam odpowiedź na kilka istotnych pytań. Pracownicy portalu i telewizji internetowej chętnie dzielili się z nami swoimi doświadczeniami i opowiadali o szczegółach technicznych. Uważam, że podczas wymiany poznam wielu ciekawych ludzi, a stworzenie materiału filmowego da nam cenne doświadczenie dziennikarskie i obycie z wizją – komentuje Michał Wiśniewski, uczestnik projektu.

- Choć naszym docelowym produktem finalnym będzie film o Zamościu nagrany przez młodzież polską i ukraińską, to w tego typu projektach jest coś znacznie ważniejszego – mówi koordynatorka projektu, Agnieszka Nowicka, wicedyrektor ZSE-E. – To wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez stworzenie atmosfery otwartości, wzajemnej tolerancji sprzyjającej integracji, wzajemnemu poznaniu i współpracy. A reportaż filmowy będzie swoistym dokumentem potwierdzającym dialog ludzi żyjących na pograniczu kulturowym – podkreśla.

Projekt jest finansowany ze środków Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i dotacji MEiN.

Aneta Jędrzejczyk

uczen

Egzaminy 2021 - harmonogram cz. pisemna i praktyczna lista uczniów podział na klasy - PDF

4362595F A3E1 4CA8 AD01 05D16005235E 1 201 aWybierz życie!

Pod takim hasłem przebiegało spotkanie młodzieży radomszczańskiego Elektryka z lekarzem ginekologiem – Mirosławem Kempą. Głównym tematem była szeroko pojęta profilaktyka raka szyjki macicy.

W dobie pandemii koronawirusa dominuje jedna choroba – Covid-19 i to jej poświęca się najwięcej miejsca i czasu, zapominając o równie ważnych i niebezpiecznych innych schorzeniach. W Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych panie pedagog: Monika Kowalska oraz Joanna Kurzelewska zorganizowały spotkanie dotyczące zapobiegania zarażenia wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. To drugi po raku piersi, najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. – Przede wszystkim zależało nam na zdobyciu przez młodzież rzetelnych informacji na temat tej choroby, uświadomieniu znaczenia problemu oraz zachęceniu młodych ludzi do podjęcia działań profilaktycznych w swojej rodzinie i środowisku – podkreśla J. Kurzelewska.