Sinusy, cosinusy, funkcje, wzory skróconego mnożenia…, a nam uczniom już od tego wszystkiego głowa pęka. Warsztaty matematyczne ? Czy to dobry pomysł? Jak najbardziej tak ! Niekonwencjonalne pokazanie matematyki, origami i inne ciekawostki tego właśnie miała okazję nauczyć się młodzież z Zespołu Szkół Elektryczno- Elektronicznych w Radomsku.

            Wielu z Nas przedmiot ten kojarzy z nie lada wyzwaniem, z niezliczoną liczbą wzorów i trudnych pojęć. Niespodzianka! Matematyka również może być przyjemna. Właśnie o tym doskonale przekonali się uczniowie Elektryka podczas warsztatów matematycznych realizowanych w ramach projektu "Z nami uczniami polubisz MATeMatykĘ" dofinansowanego przez Fundację mBanku. Zajęcia odbyły się w ośrodku wypoczynkowym "Relaks" w Wiśle od 20 do 24 października. Większość uczniów na pytanie "Czy chciałbyś jechać na warsztaty matematyczne?" odpowiadał zdecydowanie - nie. A dlaczego? Bo matematyka. Tak już się utarło, że przedmiot ten nie należy do najłatwiejszych  i u niejednego powoduje strach w oczach. Pod 4 dniach spędzonych w Wiśle uczniowie mogą śmiało powiedzieć, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Dzięki naszym nauczycielkom- p. Halinie Jurczyk, p. Annie Kanafie, p. Ewie Merder oraz p. Marii Mirowskiej okazało się, że ten jakże dla niektórych trudny przedmiot może sprawić wiele radości i pokazać ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu. Uczniowie podczas warsztatów mogli poznać techniki origami, właściwości wstęgi Möbiusa oraz składanie fantastycznych ozdób z torebeczek po herbacie. Opracowali również materiały dla uczniów, które wykorzystają podczas warsztatów w klasach pierwszych.

" Pobyt w Wiśle był niesamowitą przygodą. Słowa " warsztaty matematyczne" nie skrywają tyle negatywnych skojarzeń ile mogłoby sie wydawać. Myślę, że uczniowie, a przynajmniej ja byłam pozytywnie zaskoczona. Zajęcia były ciekawym doświadczeniem i poszerzały nasze umiejętności matematyczne. Uważam, ze wyjazd ten był bardzo udany i będę go mile wspominać"- mówiła Karolina Łuszcz uczennica klasy 3f.

Jednak nie samą nauką żyje człowiek. Będąc w tak pięknym miejscu jak Wisła mogliśmy również podziwiać wspaniałe górskie widoki. W pierwszych dniach pobytu zwiedziliśmy centrum miasta oraz mieliśmy okazję zobaczyć skocznię naszego mistrza Adama Małysza. Poznaliśmy także tradycje i kulturę góralską zaprezentowaną w Chacie Kawoluka w Istebnej, a także muzeum koronki w Koniakowie. Pobyt ten należał do jak najbardziej udanych. Uczniowie przekonali się, że matematyka  może być bardzo przyjemna i ciekawa. Nie składa się ona z samych wzorów, trudnych pojęć, definicji i innych rzeczy, które powodują strach przed tym przedmiotem. Śmiało można stwierdzić, że dzięki niekonwencjonalnym przedstawieniu młodzież polubiła tę lepszą i przyjazną stronę matematyki. 

Wkrótce szczegóły z naszych warsztatów.

Tekst: Katarzyna Dłubak kl. IIIF

Zdjęcia: Agnieszka  Klimczyk kl. IIIF